Skip to main content

Nato začel največjo vajo v zadnjih desetletjih

Zveza Nato od svojega nastanka leta 1949 dalje sodeluje pri zagotavljanju varnosti za milijardo ljudi. Kot obrambna zveza je organizacija ves čas zavezana mirnemu reševanju sporov in preprečevanju konfliktov. Zveza se nenehno prilagaja novim varnostnim izzivom, tehnologijam in naraščajočim varnostnim grožnjam. Trenutno se soočamo z enim najbolj nevarnih in nepredvidljivih varnostnih okolij v zadnjem času, zato je izvajanje poslanstva zavezništva v tem trenutku ključnega pomena.

Vaja Steadfast Defender 24

Nato je v četrtek, 25. januarja 2024, začel izvajati vajo Steadfast Defender - največjo vajo zavezništva v zadnjih desetletjih. V njej sodeluje približno 90.000 pripadnic in pripadnikov vojska vseh 31 držav zavezništva in Švedske. Aktivnost temelji na novih obrambnih načrtih in bo prikazala sposobnost hitre razporeditve sil iz Severne Amerike in drugih delov zavezništva za potrebe krepitve obrambe Evrope. Cilj vaje Steadfast Defender 2024 je prikaz transatlantske enotnosti in moči ter odločenosti za zaščito omenjenih držav.

Dva dela vaje

Od konca januarja do 14. marca 2024 se bo vaja osredotočila na krepitev obrambe zavezništva na morju čez Atlantik in v Arktiki vključno z amfibijskimi napadi pod vodstvom Skupnega poveljstva sil NATO v Norfolku (JFCNF). Od 12. februarja do 31. maja 2024 se bo vaja, ki jo vodi Skupno poveljstvo sil NATO v Brunssumu, osredotočila na uporabo razporejenih okrepitev Nata in zavezniških sil na vseh področjih od Arktike do vzhodne meje zavezništva.

V nizu vojaških vaj sodeluje tudi Slovenska vojska

V aktivnost bodo vključene tudi Natove večnacionalne bojne skupine, ki so razporejene v Bolgariji, Estoniji, na Madžarskem, v Latviji, Litvi, na Poljskem, v Romuniji in na Slovaškem. Sodelovalo bo tudi približno 200 pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske v okviru vaja Dragon 24, Cobra 24 in Black Swan 24. Cilj je usposabljanje deklariranih sil in enot SV, ki gradijo cilje zmogljivosti, ugotavljanje pripravljenosti končnih operativnih zmogljivosti regionalnega komponentnega poveljstva za specialne operacije in urjenje za odvračanje agresije.  

Krepitev odvračalne drže

Nato kot odgovor na bolj nevarno in nepredvidljivo varnostno okolje zadnjih deset let krepi svojo odvračalno in obrambno držo na kopnem, v zraku, na morju, v kibernetskem prostoru in vesolju. Na vrhu v Vilni 2023 so zavezniki v zvezi s tem sprejeli nadaljnje korake - vključno z dogovorom o novih regionalnih obrambnih načrtih s poudarkom na odvračalni in obrambni drži v odnosu do Ruske federacije in terorističnih skupin, ki predstavljajo dve glavni grožnji, opredeljeni v Strateškem konceptu Nata. Namen vaje je pokazati zmožnost izvedbe in vzdrževanja kompleksnih operacij v okviru vseh domen v obdobju več mesecev na razdalji več tisoč kilometrov in v vseh pogojih.

Upoštevanje širšega nabora standardov.

Pri njihovi pripravi in izvajanju vaje načrtovalci in poveljniki znotraj zavezništva ter gostiteljskih držav tesno sodelujejo, da bi zagotovili čim manjši vpliv na okolje s poudarkom na odpravljanju motenj na področju izvajanja storitev, prometa, hrupa in onesnaževanja. Okoljevarstveni in družbeni vidiki so sestavni del načrtovanja katere koli vaje Nata.Nato v vse svoje aktivnosti, nakup zmogljivosti, sprejemanje novih tehnologij in razvoj vojaških načrtov vključuje podnebne vidike, pri čemer izvaja aktivnosti s prikazom izvedljivosti energetsko učinkovite vojaške opreme.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava