Skip to main content

Pomen obnove infrastrukture za usposobljenost pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske

Slovenska vojska si vseskozi prizadeva za transparentno delovanje, dialog in dobro sodelovanje z lokalno skupnostjo, posebej na območjih, na katera vplivata njena prisotnost in delovanje. Zaveda se vpliva usposabljanj in vojaških vaj na vadiščih in streliščih, vendar so le-te za pripadnice in pripadnike Slovenske vojske nujne za uspešno in varno izvajanje nalog na podlagi Zakona o obrambi. Biti dober gospodar še posebej na vadiščih in streliščih je zanjo izrednega pomena, pri čemer Slovenska vojska posebno skrb namenja zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu, varovanju okolja in zmanjšanju vpliva usposabljanj na lokalno okolje, čemur sledi tudi pristop pri obnovi strelišča Crngrob.

Za Slovensko vojsko je obnova strelišča Crngrob strateškega in nacionalnega pomena, saj gre za strelišče na severnem delu Slovenije, ki omogoča učinkovito strelsko usposabljanje tako Slovenski vojski kot večini državnih organov Republike Slovenije. Pomen obnove je prepoznalo tudi Ministrstvo za obrambo. Strelišče Crngrob bo glavno strelišče tako na severu kot v centru. Omogočalo bo pripravljalna in nadaljevalna streljanja ter strelsko preverjanje posameznika z osebnim orožjem, predvsem pa prispevalo h kontinuiranemu usposabljanju pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske.

Gradbena dela na strelišču, ki bo imelo štiri sektorje, so se pričela aprila 2024 in se bodo predvidoma zaključila v začetku leta 2025. Slovenska vojska si prizadeva, da dela potekajo ob določenih dnevih na način, ki je za prebivalce čim manj moteč, pri čemer nad nadzorom del na delovišču bdi civilni nadzornik, s katerim je pogodbo sklenilo Ministrstvo za obrambo.

Strelišče bo po izgradnji zagotavljalo ne le vse standarde za strelsko usposabljanje temveč tudi okoljske in protihrupne standarde. Zagotavljalo bo vse elemente zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu, ki jih predpisuje Pravilnik za zagotavljanje varnosti na streliščih. Ognjeni položaji, tarčni nasipi, strelno polje in lovilci krogel bodo urejeni na sodoben način, da bodo izstreljene krogle zaustavili in zadržali ter istočasno preprečili morebitne odboje, s tem pa pripevali k varovanju okolja.

Omilitev vplivov vojaškega usposabljanja na lokalno okolje je bil ključen dejavnik pri projektiranju. Slovenska vojska se zaveda, da vplivi vojaškega usposabljanja ne bodo izničeni, vendar namenja veliko pozornosti in truda, da bodo močno omiljeni. Obnova strelišča na sektorju 1 in 4 bo tako z izgradnjo visokih stranskih nasipov zagotovila ustrezno zunanjo varnost kot zmanjšanje okoljskih vplivov na lokalno prebivalstvo.

Območje strelišča Crngrob se nahaja v območju Natura 2000 in ekološko pomembnem območju (EPO), kar pomeni, da smo dolžni upoštevati predpisane varstvene usmeritve za ohranitev ali doseganje stanja habitatnih tipov ter jih tudi izvaja. Posebna pozornost je namenjena varovanju okolja. Največji vir ogrožanja okolja pri strelskem usposabljanju so težke kovine, predvsem svinec v kroglah nabojev. V preteklosti so krogle ostale v nasipih za tarčami, sektor 1 strelišča pa ima predvidene sodobno urejene lovilce, ki zadržijo krogle v namenskem prostoru, ki se periodično očisti na način, da se svinec odstrani in deponira kot nevaren odpadek.

Drugi največji vir ogrožanja je hrup, ki se širi do bližnjih naselij. Leta 2017 je bila izvedena analiza hrupa na strelišču (Poročilo o vrednotenju hrupa za strelišče Crngrob, Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano) po metodologiji, ki je predpisuje Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju. Hrup se je meril pri najvišjih možnih obremenitvah pri najbližjih bivalnih objektih. Glede na rezultate meritev vir hrupa v okolju takrat ni povzročal čezmernih obremenitev s hrupom. Pred pričetkom del je Slovenska vojska sicer izvedla monitoring cestišča iz glavne ceste Škofja Loka – Kranj na razcepu za Dorfarje do strelišča, prav tako monitoring hrupa v okolici sosednjih vasi Crngroba. K obema monitoringoma so bili pisno pozvani tako mestna občina Kranj, občina Škofja Loka in predstavniki vseh bližnjih vasi. Po zaključku gradbenih del bo Slovenska vojska na območju izvedla ponoven monitoring stanja hrupe in stanja cestišča, pri čemer bo potrebi sledila sanacija.

Slovenska vojska upravlja s 15 strelišči različnih tipov, namenov in obsegov, ki so razporejeni po celotni Republiki Sloveniji. Gradbeno in tehnološko sta bili obnovljeni strelišči na Mlakah pri Vipavi in na Škrilju, tehnološko obnovljeni strelišči na Baču in Bloški Polici, stekla so gradbena dela na strelišču v Apačah, na novo zgrajeni sta bili tudi dve sobni strelišči, in sicer v vojašnicah v Vipavi in Kranju.

Slovenska vojska je temelj zagotavljanja nacionalne varnosti, tako obrambne kot podporne v sistemu zaščite in reševanja. Da bi lahko poslanstvo odgovorno opravljala, so vojaška usposabljanja tudi na streliščih in vadiščih vitalnega pomena. Zato jih Slovenska vojska s ciljem dobrega sodelovanja z lokalnim okoljem skuša izvajati na način, ki je za prebivalce manj moteč, vseskozi išče različne tehnološke rešitve, hkrati pa tako kot Ministrstvo za obrambo z različnimi projekti vrača v lokalno okolje.

Vzoren primer prizadevanj Slovenske vojske za dobro sodelovanje z lokalno skupnostjo na območju strelišča Crngrob je bil junijski dogodek ob dnevu odprtih strelišč, na katerem so predstavniki Slovenske vojske predstavili aktivnosti ob gradnji strelišča, že pred tem pa je potekal tudi sestanek, na katerem so predstavnikom lokalne skupnosti, tudi občin Škofja Loka in Kranj, predstavili načrtovane aktivnosti.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava