Skip to main content

Slovesnost ob prepodreditvi Centra za usposabljanje Slovenske vojske

V Vojašnici Janka Premrla – Vojka v Vipavi je v četrtek, 7. novembra, potekala slovesnost ob predpodreditvi Centra za usposabljanje iz Poveljstva sil v Poveljstvo za doktrino, razvoj, izobraževanje in usposabljanje. Prepodreditev narekujejo Obvezne usmeritve za modernizacijo sistema izobraževanja in usposabljanja v SV. Na ta način bo organizacijska struktura omogočala sprotno oblikovanje vojaških doktrin in njihovo uveljavljanje, oblikovanje razvojnih smernic in rešitev, vojaško usposabljanje in izobraževanje posameznikov od najnižje do najvišje ravni ter podporne aktivnosti in procese v podporo vojaški znanosti, vojaškem izobraževanju, usposabljanju in urjenju v Slovenski vojski.

Center za usposabljanje Slovenske vojske je bil ustanovljen 3. marca 2003 in je v različnih programih od takrat usposobil več kot 11.450 kandidatov. Deluje pod geslom: Zmoremo, ker hočemo. Program temeljnega vojaško strokovnega usposabljanja (TVSU) je edina vstopna točka v SV. Usposabljanje za vse kategorije (stalno sestavo, vojake na prostovoljnem služenju vojaškega roka, pogodbene rezerviste) poteka neprekinjeno. Načrtovane so štiri napotitve letno.

Nova generacija kandidatov sicer v ponedeljek, 11. novembra, začenja usposabljanje po prenovljenem programu TVSU. Tako dosedanji kot novi program pa zagotavljata uresničevanje pravice državljank in državljanov, da se usposobijo za obrambo domovine. Hkrati predstavlja kadrovsko bazo za popolnjevanje stalne oziroma rezervne sestave Slovenske vojske. Program TVSU sestavljata dva sklopa v skupnem trajanju 13 tednov. Prvi sklop (splošni modul) je razdeljen na dve fazi, ki trajata devet tednov, v celoti pa se odvija v CU. Drugi sklop (modul rodu ali službe) je specifičen glede na rod ali službo ter ima eno fazo (t. i. 3. faza), ki traja štirih tedne.

Prvi sklop:

  • Prva faza prvega modula oziroma uvajalno usposabljanje traja 5 tednov. Namenjena je seznanitvi in navajanju na vojaško življenje, razvoju pripadnosti kolektivu, domovinski in državljanski vzgoji, postopnemu dvigu psihofizične pripravljenosti, spoznavanju osnovne oborožitve, individualnih veščin in osnov preživetja na bojišču.
  • Druga faza prvega modula traja 4 tedne in je namenjena nadgrajevanju oziroma dopolnjevanju psihofizične pripravljenosti, strelske usposobljenosti, individualnih veščin posameznika in taktičnih postopkov veščin preživetja na bojišču. 

Drugi sklop:

  • Tretja faza traja štiri tedne in se vsebinsko razlikuje glede na rod ali službo. Poteka kombinirano na lokacijah CU ter matičnih enot. V tej fazi kandidati nadgrajujejo psihofizično pripravljenost, spoznavajo oborožitev in ključno opremo posameznega rodu, individualne veščine ter taktiko oziroma postopke posadk rodu.

Kandidati po uspešno končanem programu slovesno prisežejo in pridobijo naziv, skladen z modulom rodu ali službe, ki so ga opravili, in sicer:

  • vojak pehote (VED B11101);
  • vojak artilerije (VED B11201);
  • vojak letalstva in zračne obrambe (VED B11301);
  • vojak oklepnih enot (VED B11401);
  • vojak vojaške policije (VED B11501);
  • vojak pomorstva (VED B11601);
  • vojak inženirstva (VED B11701);
  • vojak rodu zveze in informatika (VED B11801);
  • vojak RKBO (VED B11901);
  • vojak logistike (VED B12001).

Po zaključenem programu kandidati stalne sestave izpolnjujejo pogoje za nadaljevalne oblike vojaškostrokovnega usposabljanja in delo v enotah SV. Vojaki prostovoljci so uspešno odslužili prostovoljno služenje vojaškega roka in pridobili neposredno možnost zaposlitve v stalni sestavi SV, medtem ko pogodbeni rezervisti nadaljujejo opravljanje vojaške službe v pogodbeni rezervni sestavi.  

Med usposabljanjem imajo kandidati možnost udeležbe na dodatnih (fakultativnih) vsebinah, kot so tečaj in izpit iz prve pomoči za vožnjo motornih vozil B-kategorije ter teoretični del usposabljanja, sestavljen iz splošnega in dodatnega dela ter izpita iz cestnoprometnih predpisov po programu usposabljanja kandidatov za voznike motornih vozil B-kategorije.

Center za usposabljanje program temeljnega vojaško strokovnega usposabljanja izvaja v štirih vojaških objektih, kjer lahko skupno sprejme 434 kandidatov (v Vipavi je 270 ležišč, na Bohinjski Beli 64, v Murski Soboti 50 in v Novem mestu prav tako 50 ležišč).

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava