Podlago za doseganje tega cilja predstavlja v prvi vrsti implementacija Operativno taktičnega načrta (OTN) iz leta 2020. Zaradi umanjkanja možnosti izvajanja vojaške taktike v obdobju pred tem dokumentom mešane patrulje pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske ter Policije z vidika učinkovitosti niso prinesle optimalnih učinkov.
Z omenjeno implementacijo pripadniki SEVP možnosti, ki jih ponuja delovanje na meji, izkoriščajo za urjenje postopkov protiterorističnega in protidiverzantskega delovanja, kar sta dve temeljni področji poslanstva te enote. Obenem skozi usposabljanje vodnikov službenih psov na meji izvajajo integracijo službenih psov v delovanje Posebne enote za specialno taktiko (PEST).
Pri tem je potrebno izpostaviti, da enota dosledno deluje v okviru zakonskih določil.
Delovanje na meji se je izkazalo kot odlična priložnost za preverjanje, prilagajanje in urjenje taktik, ki omogočajo učinkovito izvajanje nalog tudi na področju nezakonitih prestopov državne meje.
Najpomembnejši vidik zagotovo ostaja interoperabilnost s Policijo, saj je SEVP tudi v preteklosti uspešno sodeloval s Specialno enoto Policije kot tudi s Specializirano enoto za nadzor državne meje. Pri tem so enote usklajevale taktike, ki so zanje značilne.
Interoperabilnost, to je koherentno in učinkovito sodelovanje in povezovanje posameznih elementov nacionalno varnostnega sistema, je ena od velikih dodanih vrednosti delovanja Slovenske vojske na meji, saj enotno delovanje krepi celotni nacionalno varnostni sistem in s tem samo varnost Republike Slovenije.