Skip to main content

Usposabljanje namenske skupina AVIN

V začetku aprila je potekalo usposabljanje namenske skupine AVIN (aviarna influenca), ki deluje v primeru pojava posebno nevarnih kužnih bolezni v Republiki Sloveniji. Namen usposabljanja je bil preveriti delovanje tehnike, moštva in postopkov preprečevanja kužnih bolezni. Skupina je bila ustanovljena leta 2006 ob izbruhu Ptičje gripe, ki ji pravimo tudi Aviarna influenca – od tod izvira tudi njeno ime.

Državni načrt zaščite in reševanja ob pojavu posebno nevarnih bolezni živali, predpisuje, da Veterinarska enota SV oziroma njena AVIN skupina deluje v žarišču bolezni, z namenom preprečevanja širjenja in zatiranja kužnih bolezni (zoonoze in ekonomsko pomembne bolezni živali).

Preverili so postopke preprečevanja kužnih bolezni, v tem primeru ptičje gripe. Vodja skupine AVIN po prihodu na lokacijo delovanja vzpostavi stik z lokalnim središčem za nadzor bolezni in pridobi ustrezne informacije. Nato določi 5 delovnih točk (DT), ki se jih predhodno razkuži:

  • DT-1

Dezobariera, kjer poteka pranje in dezinfekcija vozil.

  • DT-2

Postaja za logistiko in pripravo razkužil, ki oskrbuje ostale DT s sredstvi in razkužili v žarišču izbruha bolezni.

  • DT-3

DT za izvajanje specialistične dejavnosti, kjer se izvajajo ukrepi, ki jih odredi uradni veterinar, kot so npr.: odvzem krvi ali drugih vzorcev, evtanazija, čiščenje in dezinfekcija.

  • DT-4

Vhodna, izhodna postaja in prva pomoč, kamor se v primeru, da je potrebna prva pomoč pridoda tudi zdravstvena oskrba.

  • DT-5

Mobilni laboratorij, ki izvaja sprejem in evidentiranje vozil in odvzem brisov površin pred vstopom vozila v žarišče (čelna stran vozila, kolotek, podvozje…) in vizualni pregled s ponovnim odvzemom brisov, ko vozilo zapušča žarišče.

Pred zaključkom usposabljanja so pripadniki skupine AVIN nudili praktično podporo izvedbi terenskih vaj študentom 4. letnika Veterinarske fakultete, pri predmetu Higiena okolja. Veterinarska enota Slovenske vojske z Veterinarsko fakulteto  sodeluje že 15 let.

 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava