Skip to main content

V Postojni ob zaključku predstavitev vaje jadranskega regionalnega varnostnega kibernetskega sodelovanja

Na kibernetskem vadišču Kibernetskega centra v Vojašnici barona Andreja Čehovina v Postojni je v četrtek, 4. julija, potekala predstavitev vaje regionalnega varnostnega kibernetskega sodelovanja (Adriatic Regional Security Cyber Cooperation Exercise 24 – ARSC2EX 24) vabljenim gostom in medijem. Gre za največjo vajo v Republiki Sloveniji s tega področja do zdaj, organizira pa jo Evropsko poveljstvo ZDA (United States European Command – USEUCOM) v sodelovanju s Slovensko vojsko in Kibernetskim centrom Ministrstva za obrambo.

Predstavitve vaje, ki poteka med 24. junijem in 4. julijem, so se med drugim udeležili načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovnik Robert Glavaš, generalmajor John Phillips, načelnik J6 USEUCOM, in drugi predstavniki držav udeleženk.

Namen vaje je povečati usposobljenost udeležencev na področjih aktivnega spremljanja in odzivanja na kibernetske grožnje ter izboljšanja sodelovanja držav zaveznic pri zaščiti kibernetskega prostora. Udeleženci pa se na vaji usposabljajo in urijo v treh skupinah, beli skupini, ki vodo vajo, ter v rdeči in modri, ki na kibernetskem vadišču ustvarjata in rešujeta incidente.

Na omenjeni vaji sodeluje sicer približno sto pripadnikov obrambnih sil Slovenije, Hrvaške, BiH, Črne gore, Severne Makedonije in Albanije ter varnostnih sil Kosova skupaj z nacionalnimi gardami Kolorada, Minnesote, Marylanda, Maina, New Jerseyja in Iowe iz Partnerskega programa ZDA.

Severnoatlantsko zavezništvo in EU sta že pred časom prepoznala kibernetski prostor kot novo operativno domeno, v kateri oborožene sile izvajajo vojaške operacije na podoben način, kot to počno v ostalih, fizičnih domenah, torej na kopnem, morju, v zraku in vesolju.

Tako tudi Slovenska vojska, s ciljem prilagajanja razvoju modernim principom bojevanja, prepoznava potrebo po razvoju sestavin bojevanja v kibernetskem prostoru. Slovenska vojska je že pred časom te vsebine umestila v strokovno področje komunikacij in informatike na strateškem in operativnem nivoju, v strukturo največje enote za komunikacijske in informacijske sisteme pa umestila dva centra, namenjena odkrivanju groženj v kibernetskem prostoru Slovenske vojske in obrambi pred njimi.

Omenjena centra skupaj tvorita vojaško zmogljivost za odzivanje na kibernetske grožnje MilCERT, ki deluje neprekinjeno in se odziva na zaznane grožnje v komunikacijskih in informacijskih sistemih Slovenske vojske ter sodeluje s Kibernetskim centrom pri odzivanju na kibernetske incidente v komunikacijsko informacijskih sistemih ministrstva.

S ciljem pridobivanja potrebnih znanj in izkušenj se pripadniki Slovenske vojske udeležujejo usposabljanj doma in v zavezništvu, prav tako aktivno sodelujejo na nacionalnih in mednarodnih vajah s področja kibernetske obrambe, kot je tudi vaja jadranskega regionalnega varnostnega kibernetskega sodelovanja.

Fotografije: Luka Mitrović

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava