V Republiki Sloveniji se v ponedeljek, 3. marca, začenja mednarodna vojaška vaja elektronskega bojevanja Ramstein Guard 2025. Na vaji bodo do petka, 7. marca, sodelovale enote in poveljstva, vključena v Natov integrirani sistem nadzora in kontrole zračnega prostora na območju odgovornosti združenega poveljstva s sedežem v Španiji, v območju katerega deluje tudi 16. center za nadzor in kontrolo zračnega prostora Republike Slovenije.
Ključne aktivnosti so usmerjene v pravilno ukrepanje in boj proti elektronskim motnjam v realnih pogojih. Namen vaje je urjenje in razvoj zmogljivosti enot Slovenske vojske v prepoznavanju elektronskih motenj, zmanjšanju njihovega vpliva ter v delovanju v pogojih elektronskega motenja radarjev, komunikacijskih sredstev ter sistemov poveljevanja in kontrole. Vajo bo s svojimi sredstvi podpirala Natova enota za elektronsko bojevanje, medtem ko se bodo posadke helikopterja Cougar in letala PC-9M usposabljale v postopkih v primeru zaznavanja groženj protiletalskih sistemov.
Na vaji bo sodelevala 15. brigada vojaškega letalstva in zračne obrmabe, in sicer 151. helikopterska eskadrilja s helikopterjem Cougar AS AL532, 152. letalska eskadrilja z letali Pilatus PC-9M Hudournik, Letalska šola s helikopterjem B206 in letali Zlin Z242, 9. bataljon zračne obrambe z radarskim sistemom Giraffe ter 16. center za nadzor in kontrolo zračnega prostora z radarji kratkega dosega na Počku in radarji dolgega dosega na Ljubljanskem vrhu in Ledinekovem koglu. Na vaji bosta poleg enot vojaškega letalstva sodelovala Enota elektronskega bojevanja in Center za usposabljanje.
Letalske operacije bodo potekale v vidnem delu dneva na Osrednjem vadiščem Slovenske vojske Postojna, jugovzhodnem delu in osrednjem delu zračnega prostora Republike Slovenije. Izvedbo vaje bo podpiralo tudi zavezniško letalo Falcon - FA20, ki bo skupaj z letali Pilatus PC-9 delovalo v osrednjem delu zračnega prostora Republike Slovenije na višinah do 6.000 metrov. Na vojaškem vadišču bodo vajo elektronskega bojevanja podpirali helikopterji Cougar AS AL532 in BELL 206 ter letala Pilatus PC-9M in Zlin Z242.
Fotografija: Borut Cirnski