Naloga pomorskih enot je zagotavljanje vojaške obrambe slovenskega akvatorija ter sodeluje v sistemu zaščite, reševanja in pomoči na morju.
430. mornariški divizion je sestavljen iz odreda večnamenskih plovil ter odreda potapljačev.
APZKD – Aqua Lung DC- 55
Aqua Lung DC- 55 je aparat tipa APZKD (aparati polzaprtega kroga dihanja na plinske mešanice NITROX 60%, 50%, 40%, 32,5%) za protiminske potapljače. Aparat je antimagnetni kar mu omogoča uporabo pri nalogah identifikacije in nevtralizacije MES.
Aparat odlikuje malo slišni dihalni proces, velika avtonomija bivanja pod vodo in zaradi uporabe sintetične plinske mešanice so potopi brez dekompresije. Poleg omenjenega polzaprtega sistema Slovenska vojska uporablja tudi opremo z oskrbo dihalnega medija s površine, kar omogoča daljše delo v vodi.
Aqua Lung / La Spirotechnique, Francija
Minoiskalec – Garrett Sea Hunter Mk II
Minoiskalec je kompaktna naprava namenjena odkrivanju vseh vrst kovin. Uporablja se za iskanje vseh vrst kovin v morju oziroma v vodi. Slovenska vojska razpolaga z več različnimi modeli minoiskalcev.
Deluje po metodi kontinuiranega magnetnega valovanja. V mornarici se uporabljajo minoiskalci odporni na vodo, Slovenska vojska poleg modela Sea Hunter Mk II uporablja tudi model Ebinger UVEX 722c.
Garrett, ZDA
Ročni sonar – RJE DLS-2A
Ročni potapljaški sonar DLS – 2A se uporablja za preiskovanje manjših področij pod vodo. Potapljač med plavanjem drži sondo v izbrani smeri. Na glavi ima posebno kapuco s slušalkami, ki mu posredujejo zvok odboja elektromagnetnega valovanja, ki ga oddaja in sprejema sonar.
Izurjen potapljač po tonu zvoka določi oddaljenost predmeta pred njim in material, iz katerega je predmet. Sonar ima možnost aktivnega in pasivnega delovanja (plavanje v smeri potopljenega oddajnika). V Slovenski vojski se uporablja več različnih ročnih sonarjev.
RJE International, ZDA
Vlečni sonar – EdgeTech MP-SP 4200 FS
Vlečni sonar EDGETECH MP-SP 4200 FS se uporablja za preiskovanje večjih površin morskega dna, rečnih strug in jezerskih korit. Uporablja se predvsem pri iskanju MES, izgubljenih predmetov in pogrešanih oseb. Lahko pa se uporablja tudi kot merilec magnetnih anomalij.
Sonda sonarja se potopi na 90 % globine preiskovanega območja. Povezana je s kablom ki ga vleče plovilo na površini. Računalnik beleži zbrane podatke iz sonde in jih aplicira na monitor, hkrati pa pozicijo s pomočjo GPS naprave beleži v podatkovnik.
EdgeTech, ZDA
Vlečni sonar – MST Sea Scan HDS
Vlečni sonar se uporablja za preiskovanje večjih površin morskega dna, rečnih strug in jezerskih korit. Uporablja se predvsem pri iskanju MES, izgubljenih predmetov in pogrešanih oseb.
Povezan je s kablom, ki ga vleče plovilo na površini. Računalnik beleži zbrane podatke iz sonde in jih aplicira na monitor, hkrati pa pozicijo s pomočjo GPS naprave beleži v podatkovnik.
Marine Sonic Tehnology, ZDA
Vlečni magnetometer – Marine Magnetics SeaSPY
Vlečni magnetometer se uporablja za preiskovanje večjih površin morskega dna, rečnih strug in jezerskih korit.
Povezana je s kablom, ki ga vleče plovilo na površini. Računalnik beleži zbrane podatke iz sonde in jih prikazuje na monitorju, hkrati pa pozicijo s pomočjo GPS naprave beleži v podatkovnik.
Marine Magnetics, ZDA
Vozilo za potapljače – Mercedes Benz Sprinter 518 CDI
Vozilo je namenjeno prevozom potapljačev in njihove opreme.
Vozilo ima pogon na vsa štiri kolesa, kar mu omogoča vožnjo tudi na težje dostopnih področjih. Zadnji del vozila je namensko opremljen in omogoča shranjevanje potapljaške opreme in tuširanje potapljačev po končani nalogi.
Mercedes Benz, Nemčija
Večnamenska ladja – Almaz Project 10412 »Triglav«
Naloga ladje je izvajanje nadzora priobalnega pasa in akvatorija teritorialnih vod RS. Z namestitvijo dodatne opreme lahko izvaja naloge podpore delovanja potapljačev in sodeluje pri nalogah zaščite in reševanja na morju
Ladja je opremljena z avtomatskim topom AK-306 (šestcevni 30 mm top), dva mitraljeza MTPU 14,5 mm, protiladijski raketni sistem Sthurm, lahki raketni protiletalski sistem IGLA-2 in sistem za protiraketno zaščito PK-10
Almaz Shipyard, Rusija
AOKD - Interspiro Divator Mk II
Interspiro Divator Mk II je aparat tipa AOKD (aparati odprtega kroga dihanja) za ladijske potapljače. Uporablja se za potapljanje na manjših globinah.
Aparat se uporablja s celoobrazno masko in je primeren za delovanje v zelo hladni ali kontaminirani vodi. Celoobrazna maska omogoča govorno komunikacijo med potapljači pod vodo in prav tako z vodjo potopa na površini. Poleg omenjenega sistema Slovenska vojska uporablja tudi druge modele aparatov.
Interspiro, ZDA
Protiladijski raketni sistem – KBM 9M120 Ataka
Raketni lansirni sistem 9M120 vodljivih protioklepnih raket 9M120F v mornariški izvedenki je namenjen uničevanju manjših površinskih ciljev na morju in obali.
Deluje na razdaljah od 1.500 do 6.000 metrov. Sistem je lasersko vodljiv, hitrost lansiranja je 2 do 3 rakete v minuti, odvisno od usposobljenosti strelca. Lanserja sta nameščena na levi in desni bok nadgradnje ladje Triglav.
KBM, Rusija
Mitraljez – KBP KPVT
Mitraljez MTPU je namenjen delovanju po nasprotnikovi živi sili, plovilom, površinskim minam, ciljem na obali in za neposredno zračno obrambo ladje.
Upravlja se ročno. Kot delovanja je -/+180o po smeri in -15o do +60o po elevaciji. Na ladji Triglav se nahajata dva, na vsakem boku po eden.
KBP, Rusija
Avtomatski top – KBP AK-306
Avtomatski top AK-306 je namenjen delovanju po nasprotnikovi živi sili, plovilom, površinskim minam, ciljem na obali in za neposredno zračno obrambo ladje.
Lahko se upravlja ročno s signalnega mostu ali pa na daljavo s pomočjo optične namerilne naprave MR-123-02 »bagira«. Kot delovanja je -/+180o po smeri in -12o do +85o po elevaciji. Na ladji Triglav se nahaja na premcu ladje.
KBP, Rusija
Čoln – Tornado Super 10
Čoln dolžine 8 m je namenjen usposabljanju in prevozu mornarjev. Lahko se uporablja za patruljiranje in bojne naloge protiminskega bojevanja.
Čoln se nahaja na večnamenski ladji Triglav.
Tornado Boats, Danska
Čoln – Novamarin HD 7
Čoln dolžine 7 m je namenjen podpori delovanju potapljačev v morju in nadzoru ozkega obalnega pasu. Služi za prevoz 4 potapljačev in opreme na mesto potopa ali prevoz do 8 oseb.
Čoln se lahko uporablja za vleko sonarja, ki se uporablja za zelo natančno opazovanje morskega dna. Čoln poganja motor Yamaha moči 163,37 kW.
Novamarin, Italija
Čoln – VSR 5.9 pro
Namen čolna dolžine 6 m je podpora delovanju potapljačev v morju in nadzor ozkega obalnega pasu. Služi za prevoz 4 potapljačev in opreme na mesto potopa ali za prevoz do 8 oseb.
Čoln se lahko uporablja za vleko sonarja, ki se uporablja za zelo natančno opazovanje morskega dna. Čoln poganja motor Yamaha moči 73,50 kW.
VSR lab, Slovenija
Čoln – Zodiac F 530
Namen čolna dolžine 5 m je podpora delovanju potapljačev v morju in nadzor ozkega obalnega pasu. Služi za prevoz do 12 oseb.
Čoln se lahko uporablja za vleko sonarja, ki se uporablja za zelo natančno opazovanje morskega dna. Čoln poganja motor Johanson moči 41,25 kW.
Zodiac, ZDA
Hitra patruljna ladja – Super Dvora Mk2 »Ankaran«
Naloga ladje je izvajanje nadzora priobalnega pasu in akvatorija teritorialnih voda RS.
Ladja je opremljena s topom Oerlikon 20 mm in dvema mitraljezoma FN MAG.
IAI, Izrael